Když jsem před pár lety během zahraničních cest poprvé slyšela o pracovní pozici Happiness Manager, musela jsem se pousmát. Že by další bláznivý nápad z technologického ráje v Silicon Valley? Job, ve kterém někdo kolegům rozdává bonbóny, zapaluje v kancelářích vonné tyčinky a občas zorganizuje firemní piknik? Pak jsem se nad tím ale zamyslela hlouběji.
Jsem přesvědčena, že pokud se zaměstnanci cítí šťastní, vytváří to ve firmě atmosféru, v níž vznikají skvělé nápady, lidé se vzájemně podporují a je v ní prostor pro růst. Ve skupině našich firem nám nejde jen o byznys, ale také o to, aby se lidé, kteří s námi pracují, cítili hrdí, motivovaní a spokojení, aby s námi vytvářeli hodnoty a podíleli se na celkové strategii naší mise.
Když mi jednou na dveře kanceláře zaklepala kolegyně a s výrazem plným emocí se mi svěřila, že jí kombinace vysokého pracovního nasazení a vážných osobních problémů vyčerpává, došlo mi to. Uvědomila jsem si, že napříč našimi společnostmi potřebujeme někoho, kdo se bude věnovat právě takovým situacím – někoho, kdo pomůže udržet jednotlivce i celé naše týmy v rovnováze.
Tehdy jsem se inspirovala v zahraničí a rozhodla se i u nás zavést pozici Happiness Manager. Jde o mediátora pomáhajícího řešit nedorozumění mezi zaměstnanci, člověka, který se stará o to, aby komunikace fungovala hladce, zjišťuje přání a požadavky kolegů a hledá způsoby, jak jim zpříjemnit práci v souladu s firemními cíli. V našich firmách tento post zastupuje skvělá profesionální koučka i mentorka v jedné osobě, která podporuje kreativitu pracovníků a rozvíjí firemní kulturu. To díky ní u nás panuje pozitivní nálada, komunikace mezi týmy je lepší a v neposlední řadě jsme zaznamenali daleko méně fluktuace. Zaměstnanci se u nás necítí jen jako kolečka v systému, ale jako součást něčeho většího – naší mise.
Myslím, že je čas změnit úhel pohledu na práci a na to, co od ní očekáváme. Pokud se dle průzkumů až tři čtvrtiny populace každé ráno netěší do zaměstnání a přitom v něm stráví osm až deset hodin denně a celkově desítky let života, je nutné s tím něco dělat. Už na začátku mé profesní kariéry mi bylo jasné, že je třeba obklopovat se kolegy, kteří šíří pozitivní atmosféru. Mou první asistentkou byla paní kolem padesátky, možná starší. Marie přišla na pohovor a v mé tehdejší kanceláři 5×4 metry zcela sebejistě prohlásila, že já ve svém nepříliš zralém věku opravdu potřebuji ji. Dámu, která celý život pracovala v podniku zahraničního obchodu a je schopná vést mi kancelář. Byla to obdivuhodná žena a kancelář nejen vedla, ale vystupovala právě i jako happiness manažerka, a to nejen pro tým, ale především pro mne. Věděla, co a jak vyřešit a zařídit, jak naslouchat kolegům a jak pomoci týmu. A jak vedla teembuildingy! Svým tancem na stole vybudila vždy k akci i ty největší stydlivce.
S někým, jako je dobrý happiness manažer, nejenže zvyšujete štěstí a spokojenost zaměstnanců, ale v konečném důsledku zajišťujete štěstí i sami sobě, protože spokojený a prosperující tým znamená i spokojenou a prosperující firmu. Moderní společnosti s vyspělým technologickým sektorem a korporátní kulturou si to uvědomují stále silněji. A tak kromě happiness manažerů zavádějí i další neobvyklé pozice, které by nám před pár lety připadaly jako z říše fantazie. Wellness koordinátoři se zaměřují na fyzickou a mentální pohodu zaměstnanců a organizují během pracovní doby třeba kurzy jógy nebo fitness aktivity. Mindfulness kouči nabízejí kurzy a workshopy zaměřené na vědomou pozornost a lepší zvládání stresu. V dnešní době, kdy je stále běžnější pracovat na dálku, začíná být populární Remote Work Coordinator, který hlídá, aby kolegové na home office měli vše, co potřebují, a cítili se jako součást týmu. Existuje už i Pet Coordinator! Ten má na starosti vše, co se týká zvířat v práci – od zajištění prostoru pro psy až po organizování aktivit pro ně. Chápu to, i já občas řeším, nejen kam s dětmi, ale i se psem, občas bývá nemocný nebo smutný a musím ho vzít do firmy.
Při své každodenní práci si stále více uvědomuji, že dobré vedení spočívá v odvaze vnímat budoucnost, i když je nejistá, a jít za svými cíli s odvahou dělat věci jinak. A proto je moje vize pro naše společnosti jasná: budovat místa, kde se každý cítí doceněný, a nabízet inspirující prostředí, které umožňuje růst a prosperitu. Věřím, že podobné pozice manažerů štěstí mohou být jedním z důležitých kroků na cestě k přeměně tradičního pracovního prostředí. A že u vás nejdřív vyvolají úsměv? Ten přece k pocitu štěstí patří.
Ivana Tykač,
- 19. října 2023