Co mě napadá, když peču bábovku a zkouším sledovat konferenci. Plnou chlapů

Přišla jsem z práce, měli jsme dnes investorský mítink, povídáme si s mámou v kuchyni, chystám lehkou večeři a říkám si, že na víkend upeču bábovku. A mám v plánu sledovat konferenci Česko na křižovatce.

Míchám těsto na bábovku a s mámou glosujeme konferenci. Sledujeme dva tucty moudrých, úctyhodných řečníků s ambiciózními plány. Naléhavě a zaujatě mluví o naší budoucnosti. Dokonce vystoupil premiér. Akce měla lesk.
Česko na křižovatce. Hm. Ten název sedí. Skoro samí chlapi.
Jak to komentuje moje máma, bych vám nepřála slyšet.
Aha, vy asi neznáte moji mámu. Letos jí bude 80 a je to velká feministka. Je velmi akční. Opravdu velmi, velmi akční. Vyučila se kuchařkou, vystudovala hotelovku a pak ještě vysokou školu. A vždycky pracovala. Po revoluci začala v padesáti (!) podnikat a samozřejmě mě ještě pořád vychovává.
Jasně, mami, dej si vínko, říkám a zesiluji konferenci. Opravdu, jeden chlap vedle druhého.
Proč tam, stejně naléhavě a chytře, nediskutovaly téměř žádné ženy? Kde byly? Kde právě v té době asi byly? Blížil se víkend, možná se naplno věnovaly rodinám, domácnostem, dětem…
No samozřejmě.
Vždyť společnost vidí poslání ženy především v roli matky. Tisíciletími zakonzervovaný názor, který se začal proměňovat až nedávno s tím, jak technologie umožňují opouštět dřív nezbytnou „dělbu práce“.
Patří do bábovky rozinky? Zásadní otázka. Tentokrát je tam přidám. Dávám bábovku do trouby a nalévám si s mámou trochu vína. Konference je dobře postavená, ale nemít u debaty o „národní vizi a strategii“ ženy mi připadá opravdu jako totální úlet.
No jo, „dělba práce“. Historicky zažitý stereotyp, podle něhož jsou ženy, které se obětují pro rodinu, stále dávány za příklad. Nemusí být přece ten jediný vhodný a natož správný. Prizmatem tohoto pohledu jsou tyto ženy ty vzorné, zatímco ty ostatní, jež vedle mateřství dělají kariéru, bývají považovány za krkavčí matky. Je to podle mě jedno ze silných stigmat většinové společnosti, která obtížně přijímá, že všechny způsoby života, samozřejmě kromě těch delikventních, které jí škodí, jsou možné a měly by být tedy i hodné podpory. Nejsou snad stejně důležité i ty ženy, které z nějakého důvodu děti nechtějí nebo je mít nemohou a jdou jinou cestou, pro niž mají vlohy a zápal, a přinášejí tím prospěch sobě i společnosti? Nebo kolik žen má děti jen proto, že potomky chtějí jejich partneři?
Biologická možnost rodit děti je jedna z unikátních kompetencí ženy. Být mámou je přednost i dar.
Je ale opravdu nutné v 21. století zůstávat s dětmi na rodičovské dovolené tři nebo čtyři roky?Podle mě je to nesmysl. Je opravdu úlohou matky vychovávat své děti na sto procent sama?
Nemůže s námi tuto činnost sdílet někdo další, řekněme na padesát procent? Není to o párové spolupráci? Není vlastně v dnešní společnosti normální, že žena má i jiné role, které ji možná uspokojují stejně nebo i více než každodenní péče o dítě? Neinvestovala společnost do vzdělání žen stejné prostředky jako do vzdělání mužů? A neplýtvá společnost veřejnými prostředky, když dostatečně nepodporuje ženy k návratu do zaměstnání dříve? A pozor. Buďme ještě kacířštější – copak nemůže být muž pro výchovu dětí v mnoha rodinách třeba i vhodnější osoba? Vždyť to znáte. Tolikrát diskutovaný problém feminizace školství a její dopad na děti, které se většinu dne potkávají výhradně se ženami.
Za chvilku zkusím vyklopit bábovku z formy, snad se mi to povede. Tohle je vždycky peklo.
Jak jsem v životě mnohokrát zažila, právě ženy si zvyknou téměř na všechno. Není tedy divu, že v rodičovství nacházejí spokojenost a životní štěstí. Velmi často se jejich role matky mění v profesi, která jim nahrazuje vlastní ambice. Do jaké míry ale nás, ženy, opravdu výchova dětí naplňuje a uspokojení z ní jsme si my samy nevsugerovaly, protože tak to od nás společnost očekává.
Už vidím ty komentáře na sítích: „Jsi sobecká, když si stěžuješ na roli matky!“
Ale vůbec si nestěžuju. Proboha. Osobně jsem si zcela jistá, že stát se matkou znamená využít přirozené kompetence, která z ženy dělá komplexního člověka. Být matkou je prostě jedinečná možnost růstu. Ne nadarmo se říká, že matka dvou malých dětí by mohla z placu zastávat pozici manažera řízení letového provozu.
Přestože jsem mámou šesti dětí, vždycky mě naplňovalo vytváření či budování něčeho nového.
Pokaždé se zamiluji do svého čerstvého projektu. Tak jako nás láska k člověku naplňuje hormony štěstí, tak mě zaplavuje novou energií každý nový projekt. Umím si představit, že jiné ženy zcela plně uspokojuje jejich umělecká tvorba, věda, řízení týmů. Znám desítky šíleně inspirativních žen, které ale proto, aby mohly uspokojit svou vášeň pro práci, jsou zahlcené nejen požadavky rodiny a povinnostmi v zaměstnání, ale vyčerpané i neustálou nutností obhajovat své rozhodnutí budovat si kariéru.
A to nemluvím o ženách, které jsou živitelkami své rodiny a nic jiného než skloubit roli živitele a matky jim nezbývá. Taky jsem si to zkusila, když jsem byla sama na tři děti. Skloubit mateřství a zaměstnání je náročné, takže není divu, že málokteré z nás zbývá čas angažovat se v nejrůznějších funkcích, abychom si zabezpečily místo v komunální či státní politice nebo ve svazech a komorách a mohly spolurozhodovat o směřování společnosti. Můžeme se pak divit, že společnost ženy, i když jich je na světě nadpoloviční většina, často přehlíží, a tím pádem se nedostatečně věnuje jejich potřebám? Společnost řeší především zájmy těch, kteří o nich mluví, a tudíž následně i rozhodují.
Mužů.
Ale věřte mi. Muži nemohou ze své podstaty, i když by chtěli, plně vnímat ženské problémy a přání, protože mají úplně jiné potřeby. Čest těm výjimečným, kteří se snaží naslouchat a berou v potaz názory žen a jejich úhly pohledu. Dokud ale muži obrazně řečeno „neujdou míli v našich lodičkách“, nemohou soudit společenskou situaci žen.
Problém je zakódovaný v biologické rozdílnosti muže a ženy a bylo by bláhové se domnívat, že je možné, aby se toto nastavení v brzké budoucnosti přirozeně změnilo.
Říkám si, že pokud se to má změnit, musí mít v rozhodovacích orgánech ženy své zastoupení. Je nezbytné, aby si i přes své vytížení našly čas na práci v komunální i celostátní politice, svazech a komorách a vzájemně se podporovaly a krok po kroku postupovaly po příčkách politického žebříčku do pozic, kde mohou rozhodnutí ovlivňovat. Jedině pak můžeme očekávat, že se mezi námi etablují skutečné lídryně, jak se jim teď říká, které ze svého postu budou prosazovat zájmy žen, jež zcela jistě nejsou v rozporu s těmi mužskými. Lídryně. Já jim říkám „silné ženy“.
Je třeba vytvářet podmínky a prostor každé ženě, která má zájem o práci ve veřejných funkcích.
Nebude to snadné, ale je to cesta, která vede k možnosti prezentovat za nás ženy vizi české společnosti pro příštích třicet let v souladu se strukturou společnosti: tedy ideálně 50 na 50. Tak to už trochu kážu, souhlasím s vámi. Ale to snad můžu. Jsem přeci doma.
A povedlo se mi úplně hladce vyklopit bábovku. Za odměnu vypínám konferenci. Říkám si, jak dlouho bude trvat, než se tohle stane. Jak toho dosáhneme. Asi ne kvótami. Kvóty ženy uráží. Mě tedy určitě. Nejsme handicapované, abychom musely být podporované. Jsme silnější než muži ve spoustě situací. Jsme stabilnější. Cítíme v širší škále. Aspoň myslím.
Intuice. Cit. Síla.
A jestli vás k tomu něco napadá, budu ráda, když mi napíšete, milé ženy. Cokoliv vás napadne.
Opřete se do toho.

Ivana Tykač,

  • Je pátek. Jak se říká v Americe, Thank God it's Friday. A já jsem dnes jen na skok v práci, protože jedna z mých dcer je právě v Česku a chci s ní strávit den. Procházím krásnými novými prostory své
  • Když nás začne bolet zub, nepříjemně se ozve koleno po kondičním běhu nebo nás zradí páteř po celodenním sezení u počítače, většinou neotálíme a jdeme k lékaři. Fyzické neduhy řešíme se stejnou razancí, s jakou kontrolujeme stav našeho bankovního konta.
  • S rostoucím datem v srpnovém kalendáři se zvyšuje i moje nervozita. Sleduji svoji dvacetiletou dceru a tuším, že brzy přijde její věta: “Mami, tak já už asi pojedu”. Má tím na mysli, že prázdniny končí a tím i její “prázdninová
  • Útočí na vzácná umělecká díla, lepí se k vozovkám a blokují dopravu, ochromují provoz na letištích, atd.. Účastníci protestních akcí, které v posledních měsících zaplavily nejen evropské metropole, už dávno neprojevují jen legitimní občanskou neposlušnost, ale jsou čím dál častěji
  • Během nich jsme poprvé poznali, jak chutná moře, potkali první lásku, zažili spaní pod širou oblohou, zjistili, že nejlepší buřty jsou ty opečené na vlastnoručně ořezaném klacku nebo že po borůvkách zůstanou pusy nadlouho modré jako obloha a po jahodách
  • Matky. Vychovávají nás, tiší každou bolest, otírají moře slz i odřená kolena. Učí nás prát se se životem i obdivovat všechny jeho krásy. Právě jim (stejně jako otcům) vděčíme za to, jací jsme, za svou podstatu. Jedna moje známá kdysi
  • Viděl jsem to vlevo dole. Na tato památná slova Miloše Zemana si jistě všichni dobře vzpomínáme. Byla o článku, který podle bývalého prezidenta vyšel v předválečném časopisu Přítomnost. Jenže ani celá hradní kancelář, ani nikdo jiný, článek v archivech dodnes
  • Měla velké kostěné brýle a ohnivě rudé vlasy, mluvila třemi jazyky a byla tak přísná, že v jejích hodinách si nikdo nedovolil ani zakašlat. Zásadně se nedržela školních osnov, ale její výklady byly tak poutavé, že si nevzpomínám, že bych
  • Prásk. Velká sněhová koule mně míří přímo za krk. Za ní další. A ještě jedna. Jsme na horách, bělostné vločky nám padají do tváře a už dobrou hodinu vedeme s dcerou velkou sněhovou bitvu, v níž na plné čáře prohrávám.
  • Vzpomenete si ještě, co jsme prožívali zhruba touto dobou před třemi lety? Tehdy jsem si byla jistá, že si ty ponuré zimní dny budu pamatovat už navždycky. Zavřené všechny školy. Omezení pro občany i podniky. Vylidněné ulice, prázdná města, nepřístupné
  • Je ráno, budík zvoní už potřetí. Otvíráme rozespalé oči a vstáváme do nového dne. Po cestě do kuchyně sbíráme pohozené svršky a rovnou zapínáme první pračku. Probouzíme děti, obstaráváme snídaně, svačiny (a křečka). Znovu probouzíme děti, přerazíme se přitom o
  • Buchtičky se šodó, rajská nebo kopečkové rizoto. Vzpomínáte si, který školní oběd jste měli, jako dítě, nejraději? Školní jídelna v nás vyvolává nostalgické vzpomínky a školní obědy jsou velké téma i dnes. Co je na nich tak zvláštního? Mám pocit,
  • Představte si, jak ráno otvíráte svůj účet na sociálních sítích, máte tisíce followerů a mezi roky nastřádanou komunitu sdílíte svoje názory či jen vesele diskutujete. Uplyne pár hodin, a všechny vaše příspěvky a komentáře letí do koše. Účet vám totiž
  • Před pár dny mi kamarádka ze Švýcarska vyprávěla úsměvnou historku svého 14letého syna. Její všetečný student vytvořil úžasnou školní esej na téma "Commonwealth - prosazování demokracie a lidských práv ve světě". Bylo to výstižné a čtivé dílo, propracovaný text, dokonalá
  • Ostrá kampaň letošních voleb je za námi a mne naplňuje radostí, že výsledek nevedl k žádným protestům na náměstích. Po prvním kole voleb jsem, podobně jako většina, začala vnímat vyostřenou atmosféru ve společnosti a představuji si nyní, jak by to
  • Všechny dárky už jsme rozbalili, cukroví snědli, navštívili celou širokou rodinu, novoroční šampaňské vyprchalo a my se můžeme vrhnout do roku 2023. Pohnutých 12 měsíců, které máme za sebou, jsme prožili ve znamení inflačního šoku. Byl to rok, na kterém
  • Po pěti letech dostaneme pod stromeček opět prezidentskou kampaň a pár dní po Třech králích i prezidentské volby. Před více než dvěma tisíci lety lidé v čase, který dnes nazýváme předvánočním, čekali na spasitele, který zatím nepřišel. My můžeme jen
  • Co všechno se dá stihnout za 10 let? Prvňáček, který usedá poprvé do školních lavic, je za 10 let hotový člověk se spoustou znalostí. Nasaje za tu dobu hromady informací, potká spoustu lidí, rukama mu prochází hory knih. Deset let
  • Tento týden jsme slyšeli, že prezident Putin mobilizuje dalších 300 tisíc rezervistů. Že čínský prezident se připravuje na válku. Že Ázerbájdžán útočí na Arménii. Média se předhánějí ve zlých zprávách. Čtou je vůbec lidé? Nevím.
  • Když německé nakladatelství Ravensburger koncem srpna oznámilo stažení několika dětských knih na motivy příběhů o Vinnetouovi kvůli „obvinění z folklorních stereotypů o původních obyvatelích Severní Ameriky a nevhodném přivlastňování jejich kultury“, zkoušela jsem si představit své dětství bez něj. Mladý
  • Měli jsme dva hrníčky, čtyři talíře vyzdobené sluníčky přímo od malíře, cukru na pět hromádek, čtyři knížky pohádek, dva prstýnky na splátky, prázdné přihrádky...
  • Asi všichni občas míváme období, kdy se na nás valí jedna špatná zpráva za druhou, kdy jsme neklidní, podráždění a docházejí nám síly. Naše mysl je zahlcena starostmi a my se nutně potřebujeme alespoň na chvíli zastavit a najít klid
  • Jednadvacátého srpna 1968 jsem sice byla devítiměsíční nemluvně, ale dramatické události tehdejších dní se mi stejně svým zvláštním způsobem zapsaly pod kůži. Těžko si je mohu pamatovat, ale v důsledku autentického vyprávění mojí maminky se mi její zážitky z té
  • „Přátelství je součástí lidského štěstí,“ říkával Jan Werich a „Přátelství činí naše štěstí zářivějším, zvyšuje jeho třpyt. Neštěstí pak činí snesitelnějším, poněvadž je sdílí a snáší s námi společně,“ zapsal si na stejné téma o více než dva tisíce let
  • Prázdniny. Toto slovo podvědomě vyvolává slast. Evokuje sladké nicnedělání, slunce, vodu a smích. Myslím, že neexistuje jiné školní slovo, pro které by děti dosud nevymyslely žádný posměšný, nebo dokonce hanlivý výraz, a to je podle mě jasný důkaz, jak posvátnou
  • Jaký byl první důležitý muž Vašeho života? Že by snad ten roztomilý blonďáček ze školky, který Vás praštil bábovkou tak, až Vám vyhrkly slzy a on Vám je pak utíral posmrkaným kapesníkem? Nebo snad o pár let později jiný spolužák,

Subscribe

Do you want to subscribe to news from ivanatykac.com? Subscribe and have news regularly sent to your e-mail inbox.